Měření teplot

Měření teplot pomocí modulů SDS

Pomocí jakéhokoliv modulu SDS je možné měřit až 32 teplot v různých prostředích s rozsahem od -55°C do 125°C. Používáme číslicové teplotní čidlo DS18B20 ,pro který firma DALLAS vyvinula originální jednovodičovou sběrnici, pomocí které komunikují jednoúčelové obvody tedy i teplotního čidlo DS18B20. Jelikož jsou SDS zařízení programovatelné logické automaty, je možné si pomocí nahraného programu nechat zasílat průběžné informace o teplotě na jakýkoliv komunikační přístroj který umí přijmout email a SMS.

O měřené teplotě vždy dostáváte plnohodnotné a detailní informace. Pro archivaci naměřených teplot je možné použít eportál měření energií. Všechny tyto služby jsou zdarma a je potřeba pouze se zaregistrovat do systému a postupovat dle návodu.

Aktuální teplotu můžete sledovat pomocí jakéhokoliv internetového prohlížeče v PC,tabletu nebo smartphonu odkudkoliv kde se nacházíte. Požadavky pro měření teplot jsou velice jednoduché a cenově přístupné pro všechny.

Teplotní čidla se zapojují k zařízení přes 1wire konektor, který je osazen na všech zařízeních. U modulu SDS Macro je navíc i použitá je klasická ARK svorkovnice jako druhá sběrnice B. Doporučené čidlo je Dallas DS18B20. Správné zapojení více čidel dle obrázku nahoře. Při jiném zapojení není možné zaručit přesnou funkci. Všechny čidla mají jinou adresu čímž je dána jejich nezaměnitelnost. Všechny čidls navíc program umožňuje prvních popsat například dle jejich umístění.

Aktuální zobrazení je přes webové rozhraní a také přes mobilní telefon , tablet apod. Dále také můžeme sledovat jednotlivé čidla při správném vypsání IP adresy . Například čidlo číslo 2 http://84.244.91.117:10000/temp2.htm .

Správný průběh zapojení teplotních čidel DS18B20 na telefonním kabelu.

technické parametry DS18B20:

  • - napájení : +3,3 až 5,5V
  • - rozsah měření : -55°C do +125°C (–67°F to +257°F)
  • - přesnost měření na 0,5°C : –10°C do +85°C
  • - pouzdro : 3-pin TO-92 (pin1 - GND , pin2 - DATA , pin3 - Vdd)
  • - dopuručený kabel pro zapojení : UTP , 1Wire telefonní kabel plochý čtyřžílový

Délka samotného kabelu je především daná napájením čidla. Pokud na čidle naměříme napětí 2,7 - 3,3V je délka kabelu téměř neomezená. Odzkoušeno na délce kabelu 80m.

Ukázka zobrazení programu pro osm tepotních čidel vytvořeného pro modul SDS Micro.Zobrazení může být opět na každém tabletu nebo i smartphonu